blodef

Nerw przeponowy – pomyłka w nazwie czy świadomy dobór słów?

Nerw przeponowynervus phrenicus, najdłuższy parzysty nerw wychodzący ze splotu szyjnego. Biegnie ku dołowi po mięśniu pochyłym przednim i przechodzi przez otwór górny klatki piersiowej.

Unerwia ruchowo mięsień przeponowy, a także czuciowo m.in. opłucną ścienną śródpiersiową, przeponową, osklepek opłucnejotrzewną dolnej powierzchni przepony, wątrobypęcherzyka żółciowego i osierdzie serca. Oddaje gałęzie:

Przebieg nerwu przeponowego jest o tyle ciekawy, iż biegnąc po mięsniach pochyłych przednich (przednio-boczna ściana szyi) wystawiony jest na dzialanie sił zewnętrznych, co w przypadku dręczącej nieednokrotnie czkawki pozwala na uciśnięcie go i ograniczenie przepływu impulsów do przepony, która za to odpowiada.

Dlaczego więc nerw przeponowy zwie się phrenicus a nie diaphragmaticus, jakby to mogło wynikać z relacji anatomicznych z unerwianą strukturą?

Włókna przepony schodzą się dośrodkowo, tworząc włóknisty element, z którym styka się dolną częścią serce. Można więc uznać, iz przepona stanowi fundament mięśniowy dla serca. A będąc jego najbliższym sąsiadem, wpływa na jego zachowania. W stanach uniesień emocjonalnych, gdy nasze ciało gwaltownie reaguje oddechem (płacz, krzyk, nagły wdech powodowany lękiem, radość…), serce reaguje na ruchy przepony. W wielu jezykach europejskich slowo frenes tudzież jego odmiany oznacza szał, szaleństwo, pasja, namiętność, wścieklość, uniesienie, paroksyzm, napad, co tylko wskazuje na mnogość skojarzeń z okreslonym typem zachowania przypisanego pracy przepony a zatem i serca.

Nerw przeponowy więc jest nerwem, który podrzuca sercem.

Mając to na uwadze należy pamiętać, jak bardzo emocje wpływaja na stan naszego serca i być może tędy należy szukać powiązań pomiędzy przypisywaną od zawsze sercu emocjonalnością w miłości, żalach, smutkach, radości, ekstazie i wszelkich uniesieniach.

Stąd także połączenie napięciami: przepona nadmiernie napięta to nieprawidłowo pracujące serce. A więc relaksujmy się najgłębiej, jak się da, by przepona osiągała stan swobody w pełnym skurczu i rozkurczu. Wysiłek fizyczny wymagający od człowieka zaktywizowania oddechu ale także ćwiczenia relaksacyjne zaczerpnięte z technik medytacyjnych, to zdrowie przepony a więc i serca. Myślmy o tym wstrzymując oddech… lub raczej unikając tego wstrzymywania 🙂

Dźwięki i kolory a leczenie??? Czemu nie...
Rzadkość!!