Miękkość

Z czym się kojarzy miękkość?

Stereotypy językowe prowadzą nas na manowce myślenia w tej kwestii. Powiedzenia  typu: „w życiu trzeba mieć sztywny kark i twardy tyłek”, „twardym trzeba być, nie miękkim”, „jestem twardzielem” itd pokazują pewną koncepcję postrzegania zalety bycia twardym. Jakże to błędne rozumowanie… jakże zgubne wręcz, jakkolwiek wydaje się tylko symboliczne czy też po prostu zakorzenione w języku. To zakorzenienie jednak jest wyrazem przekonań, a te stają się częścią nas. Stereotypy wynaturzają rzeczywistość, niszcząc jej prawdziwy obraz i próbując nas przekonać do swojej racji.

Posłużę się być może skrajnym przykładem dla zobrazowania bezsensowności tych zdań: twardnieje się po śmierci. Jakże kontrastowy to stan w zestawieniu z życiem własnie.

Obserwując najwytrzymalsze kształty, organizmy czy też zachowania wreszcie, widać wyraźnie, że to, co twarde nie specjalnie długo przetrwa. Kły słonia, rogi nosorożca, suche drzewo, wyschnięta trzcina, zesztywniały kręgosłup czy też nadmiernie naprężone i nazbyt długo mięśnie – przyszłość ich nie rysuje się kolorowo.

Miękkość zielonych traw, nawet pod kołami ciężkiego traktora, jest w stanie się odrodzić, gdy nacisk zelżeje. Trawa wstaje. Elastyczny mięśniowo człowiek upadając zrobi sobie o wiele mniej krzywdy, niż ten sztywniak właśnie. Wreszcie – gdy dochodzi do sytuacji ekstremalnych, przyżyciowych, miękkość pozwala na płynność w radzeniu sobie z przeciwnościami wbrew powszechnie panującym przekonaniom.

Woda jest miękka, także woda w nas, powietrze jest miękkie, także życiodajne powietrze w nas, życie jest miękkie, dzieci są miękkie, przytulanki są miękkie, dobry dotyk jest miękki, nasze przekonania kiedyś zapewne były takowe. Nie usztywniajmy ich i siebie, bo to prowadzi donikąd. Na twardość przyjdzie jeszcze czas i będzie go dużo za dużo.

Miękkość jest życiem. Miękkość jest spokojna i daje się bezpiecznie prowadzić za rękę. Miękkość niech będzie naszym drugim ja. Niech będzie w naszym ukłonie szacunku dla drugich, w naszych krokach pełnych wdzięku, lekkości, w naszych płynnych ruchach, w naszej radości życia i naszym uśmiechu dla pani w kiosku i obcych w samochodzie obok. Niech będzie także w postaci umysłowej elastyczności czego sobie i Wam życzę :-).

Współpraca z firmą Bema
Reklamy, reklamy...