Królestwo za konia i skolioza?????????

Od lat fascynuje mnie jedna ze sztuk Mistrza Słowa, Williama Shakespeare’a Ryszard III. Zachwycająco opisana plątanina charakterologiczna tego angielskiego władcy poszła w parze z – i tu niespodzianka – w miarę dokładnym opisem jego postury. Zapewne Mistrz czerpał swą wiedzę z przekazu kronikarzy a także malarzy, którzy uwiecznili Króla.

Ryszard III zginął 22 sierpnia 1485r w bitwie pod Bosworth. Ostatni król Anglii, który zginął w walce na polu bitwy. Kilka lat temu (2012) świat obiegła wiadomość o odnalezieniu szczątków, które mogły należeć do Króla R III. Niepublikowane badanie DNA okazało, iż są to szczątki R III.

Badania wykonane na Uniwersytecie w Leicester polegały na dokładnej analizie radiologicznej szkieletu Króla, co bez ukazało światu, iż zapis Shakespear’a był zgodny z prawdy: Ryszard III będąc na ówczesne czasy człowiekiem średniego wzrostu, cierpiał z pewnością z powodu znacznej skoliozy. 

Badania uwidoczniły także mnogość śladów po ranach zadawanych ostrymi narzędziami, co w przypadku ówczesnego sposobu prowadzenia bitew, nie jest niczym dziwnym.

Umieściłem poniżej kilka linków do zagadnienia, które dla mnie osobiście po raz kolejny pokazuje swojego rodzaju równość ludzi względem Natury, dla której nie ma znaczenia, kto jest kim – wszyscy dla Niej jesteśmy ludźmi, których można obdarować takim lub innymi problemami ze zdrowiem.

 

https://soundcloud.com/university-of-leicester/scoliosis-research

 

http://www2.le.ac.uk/offices/press/press-releases/2014/may/new-3d-representation-of-richard-iii2019s-spine-shows-2018spiral-nature2019-of-his-scoliosis

 

wizualizacja kręgosłupa R III:

 

http://www.le.ac.uk/plone-iframes/spine/

 

Zdjęcie przewodnie do wpisu pokazuje cały szkielet Króla ze wskazaniem na odniesione rany. Słynne już „królestwo za konia” w sytuacji, w której znalazł się R III na polu bitwy, nie powinno więc nikogo dziwić. Co stało się potem, możemy sobie li tylko wyobrazić…

 

 

Życzenia świąteczne
Właściwości miodu gryczanego