blodef

Kręgosłup – mity i fakty.

Wokół tematu KRĘGOSLUP narosło juz setki mitow powtarzanych zarówno w poczekalniach „do doktora”, jak w autobusach, na ciasteczku u cioci i w przerwach na papierosa w pracy. najwyższy czas rozprawić się z tymi potocznie utartymi opowiastkami, które zahaczaja o głupotę i wprowadzaja nieporządek w tematykę.

OBALAMY WIĘC DZIŚ MITY!!!

1. MIT NR 1: „bolą mnie korzonki” – korzonki, jako element ukladu nerwowego potrafią „wpaść” w stan zapalny, ale dzieje sie to z rzadka i charakteryzuje się przeokropnym bólem.

MIT – OBALONY

2. MIT NR 2: „na ból pleców najlepsze są leki przeciwbólowe i dopiero po nich mozna rehabilitować” – w sytuacji bólu pacjent jest najbardziej „czytelny” dla terapeuty i to jest najwłaściwszy moment do rozpoczęcia terapii, rzadko wymagane jest podawanie leków czy to p/bólowych czy p/zapalnych, których działanie zresztą jest zazwyczaj nieskuteczne.

MIT – OBALONY

MIT NR 3: „jak będę ćwiczył mięśnie brzucha, to uniknę bólów pleców” – absolutna bujda do chwili, gdy ćwiczenia prowadzone są w warunkach nierównowagi statycznej miednicy, tzn nieprawidłowej elastyczności i długości mięśni sterującyh miednicą,

MIT – OBALONY

MIT NR 4: „gorset mięśniowy jest receptą na niebólowe życie pleców” – nie jest, bo nie stanowi on o harmonii pracy ciała, zresztą – płaski brzuch to z punktu widzenia holizmu taki niespecjalnie ciekawy atrybut człowieczeństwa, nie chcemy chyba być traktowani, jako ktoś, kto jest „płaski” ze wszystkimi konotacjami tego słowa.. zdrowe i elastyczne mięśnie to jedno a jedynie „napakowany” człowiek – to inna bajka.

MIT – OBALONY

MIT NR 5: „pan doktor zalecil mi ćwiczenia z kartki, która leży w poczekalni, proszę na nie spojrzec i powiedziec, czy są dobre: – bez spoglądania można powiedzieć, że są złe, gdyż każda dysfunkcja, nawet jesli wygląda tak samo, jak dolegliwość sąsiadki, ma inną charaktertystykę i mechanizmy, wzrasta w innych warunkach psychofizycznych danej osoby i dawanie kartek z ćwiczeniami, na ktorych napisane jest nie wiem co jest zwykłym niedbalstwem i bezmyslnością, a że dotyczy to zdrowia ludzkiego – można się pokusić o nazwanie tego przestępstwem wręcz.

MIT – OBALONY

MIT NR 6: „wypadł mi dysk i dlatego mnie boli – czy da sie to wsunąć i załatwić problem?”: rzadko, rzadziutko wręcz, mamy do czynienia z dolegliwościami pochodzenia dyskowego, czyli powodowanymi uszkodzeniem struktury tarczy międzykręgowej. Z reguły ból czy unieruchomienie to z e s p ó ł czynników składających się na dany obraz schorzenia. I najmniej w tym do gadania ma dysk właśnie. Mamy bowiem jeszcze więzadła, torebki stawowe, mięśnie, skórę, powięzie..wszystko to żyje, czuje, reaguje i odbiera wszelkiego typu przeciążenia.

MIT – OBALONY

MIT NR 7: „na zdjęciu rtg wyszło, że mam obniżony ostatni dysk i lekarz mówi, że to dlatego mnie boli”: po pierwsze naturalnie jest tak, że ostatnia tarcza w kręgosłupie lędźwiowym jest niższa od pozostałych, więc trudno określać, kiedy zaczyna być duzo za mała, a po drugie na zdjęciach rtg nie widać bólu i nie widac, dlaczego boli, więc stawianie znaku równości pomiędzy obrazem rtg a bólem jest zwykłym nieuctwem i bezmyslnością.

MIT – OBALONY

MIT NR 8: „na zdjęciu wyszło, że mam zmniejszoną / zwiększoną lordozę i to powoduje ból”: zmniejszoną czy zwiększoną w stosunku do czego?????? i widzenie jedynie jednego odcinka kręgosłupa bez uwzględniania pozostałych jego elementów jest kolejnym „niedopatrzeniem” i wycinaniem z człowieka jednego kawałka i próbą analizy tegoż w odizolowaniu od reszty.

MIT – OBALONY

MIT NR 9: „boli mnie glowa, bo zmienia się pogoda”: oznaką naszego zdrowia jest radzenie sobie organizmu w obciążających go warunkach zewnętrznych, a do takowych właśnie zaliczyć można ruchy powietrza, przesuwające sie masy wilgoci, zmiany ciśnienia atmosferycznego itd..jesli więc organizm nie posiada wystarczająco dużego marginesu tolerancji dla takowych zmian – odczuje to w jakiejś postaci, czy jako ból, czy inaczej; stąd kojarzenie ból i gorszego samopoczucia ze zmiennością pogody. Podsumowując – zdrowy czlowiek nie będzie reagował na takie sytuacje, a przynajmniej nie w sposób, który będzie go bolał.

MIT – OBALONY

Jesli przychodzą wam do głowy kolejne i chcecie je obalić wraz ze mną lub potwiierdzić ich sens – proszę o maile na adres umieszczony poniżej. ODMITOLOGIZUJMY NASZE UMYSŁY WSPÓLNIE.

My Aikido and hands are on aikidojournal.com!!! Enjoy reading and spread the news.
Artykuły o stawach w aikido..