Koło, sfera, łuk – najdoskonalsze formy konstrukcyjne ciała.

Świat jest pełen krągłości i te uznaje za swoją doskonałość, piękno, wytrzymałość, ergonomię, elegancję, za ten rodzaj kształtu, za który warto było poświęcić miliony lat ewolucji.

 

 

Weźmy nas, ludzi… Kobiece biodra są opływowe, brzuch noszącej w sobie dziecko kobiety jest krągłością, narodzone dziecko nie jest bynajmniej kanciaste, jego wszystkie ruchy, nawet te najbardziej niepozorne, odbywają się po łukach, obroty głową, sięganie, raczkowanie, aż wreszcie nauka chodzenia, sam chód – wszystko to dzieje się po łuku, po kole, obrysowuje mniejsze czy większe sfery.

 

Powierzchnie stawowe wszystkich połączeń (poza szwami czaszki) są wycinkiem sfery o środku umieszczonym bliżej lub dalej omawianej powierzchni. Stawy międzykręgowe to nic innego, jak wycinki sfery. Kształt klatki piersiowej, ściany serca, wątroba, nawet – jeśli przyjrzymy się dokładniej kościom długim – to wszystko są elementy owalne, okrągłe, składaki przeróżnych łuków, dzięki którym elementy te są wytrzymałe. Tarcze międzykręgowe to nic innego, jak składanka przeróżnych pierścieni, tworzących coś, co potrafi absorbować i przenosić na sąsiadujące kości ogromne niejednokrotnie obciążenia.

 

 

 

 

 

Przekrój nerwów, naczyń krwionośnych, limfatycznych, to przecież z grubsza biorąc koła, ich kształt, to rury, miękkie a jakże wytrzymałe. No i wreszcie biodra ze swoją sferycznością – najdoskonalszy kształt przenoszący i wytrzymujący co krok kilkakrotność masy ciała człowieka. Ogromne kule połączone z trzonami kręgów łukowatymi szyjkami, z układem beleczek biegnącym idealnie po łukach.

 

Do języka potocznego wszedł zwrot: „ruchy ma kwadratowe” – oznaczający jakże wyraźnie odstępstwo od prawidłowej formy ruchu. Podobnie mówi się, gdy myślimy o swoistym ugrzęźnięciu intelektualnym, nieelastyczności w relacjach z otoczeniem.

Kwadratowość jest nieelastycznością, brakiem umiejętności reagowania na zdarzenia spotykające nas codziennie. Krągłość jest opływaniem, omijaniem, zdolnością sprężystego reagowania na to, co do nas dociera. Jest siłą a zarazem wytrzymałością, miękkością.

Ciało nasze wybrało krągłości we wszystkich swoich składowych. Wybierajmy je i my, dzięki czemu utrzymamy w sobie i otoczeniu poczucie piękna, delikatności a zarazem spokoju. Ruchy szarpane, nerwowe, nie sprzyjają. Także, gdy mówimy o ćwiczeniach, rekreacji czy profilaktyce najszerzej rozumianej.

Okrągłe jest w swoich formach aikido i to dlatego również jest takie piękne, płynące, ergonomiczne, efektywne, wdzięczne, eleganckie, ech…

 

T U mnie boli - refleksja o braku refleksji.
Cykl prelekcyjny "Jestem ciekaw" startuje na ul. Bruzdowej w Warszawie