blodef

Kilka słów o rozciąganiu

Dużo czasu w dochodzeniu do równowagi statycznej ciała zajmuje rozciąganie. Poniżej przedstawiam kilka uwag o tym, temat jest oczywiście nie dokończony, można go uzupełniać o uwagi odnoszące się do każdego ze stawów / grupy stawów i odnosić osobno do każdego pacjenta.

ROZCIĄGANIE

Każdy staw posiada określony zakres ruchu wynikający z

  1. budowy anatomicznej (ukształtowanie powierzchni stawów)

  2. charakteru stawu (tzw więzadłowy, mięśniowy czy mieszany)

  3. mięśni otaczających stawy

  4. typu budowy miednicy i wynikowo – całego ciała

  5. typu umieszczenia emocji w ciele

 

Ad 1. Każdy staw ma przewidzianą ruchomość i dającą się wyegzekwować. Dzięki niej jesteśmy w stanie wykonać określony ruch. W połączeniu z sprawnie działającymi mięśniami (elastycznymi właśnie i rozciągniętymi do określonego poziomu) ruch ten może być w miarę płynny i pełny.

Ad 2. Tu jest kłopot: niektóre stawy mają charakter wybitnie mięśniowy, czyli taki, iż o ich stabilności decyduje ich kształt i stan mięśni otaczających je (tu kłaniają się właśnie biodra, które dla aikido są fundamentem, ale o tym w kolejnym odcinku), są stawy typowo więzadłowe, które powinny być mocno obudowane więzadłami i ich rozciągnięcie „gra” wbrew logice danego stawu (kolana, nadgarstki..) oraz mieszane, które będą dobrze pracowały, gdy jedna i druga część ich ego (mięśnie i więzadła) będą prawidłowo działały (staw ramienny na przykład, no i choćby szyja jako całość..).

Ad 3. Mięśnie: ich długość i elastyczność decyduje jakby zewnętrznie o stanie stawu. Powinny być na tyle sprężyste, by można było stawem wykonać odpowiedni ruch (biernie choćby) bez oporu ze strony mięśni. Przykład: bierny wznos prostej nogi w kolanie w leżeniu na plecach, bierny – tj. przy pomocy drugiego ćwiczącego, normą długości tego ruchu (czyli zestawu mięśnie-więzadła) jest możliwość dojścia do kąta prostego bez uginania kolana czy wrażenia ciągnięcia gdziekolwiek. Norma długości nie zależy od wieku i jej zachowanie jest gwarantem prawidłowej pracy stawów bez wzgl na wiek. Jest także jednym z elementów profilaktyki zmian zwyrodnieniowych stawów. Ta sama historia dotyczy każdego ruchu wykonywanego biernie w ludzkim ciele. Biernie jest punktem wyjścia do czynnie czyli przy użyciu mięśni.

Ad 4. Typy budowy miednicy i wynikowo – reszty ciała:

Opisano trzy podstawowe typy budowy miednicy (Gutmann), z których wynika bezpośrednio ruchomość ciała, stawów biodrowych oraz pozostałych stawów ciała:

  1. miednica przeciążona / przodopochylona : charakteryzuje się pochyleniem kości krzyżowej w odpowiednich zakresach, przez co wielkość łuku tworzonego przez lędźwie oraz pozostałe krzywizny kręgosłupa, przybiera określone wartości, najbardziej obrazowo przedstawić to można jako typ z „wypiętym tyłkiem” i wyraźnymi krzywiznami ciała, nie specjalnie ruchomy w swojej naturze, sprzyja przeciążaniu bioder, stawów kręgosłupa itd.,

  2. miednica wysoka / smukła : to taki typ „schowanego pod siebie ogona” i praktycznie niepofalowanego kręgosłupa, bardzo ruchomy w swojej naturze, ale też bardzo niestabilny i narażany na strukturalne niszczenie tarcz międzykręgowych (dyski),

  3. miednica mieszana: dwa powyższe poplątane ze sobą według sobie wiadomych zasad:-), jeden wielki misz masz:-) czyli średnia populacji.

Ad 5. To jeden z trudniej wymierzalnych tematów: każdy z nas w określonym miejscu ciała upycha sobie „złe” emocje. Pisząc „złe” – mam na myśli te grupy emocji, które wiążemy z trudnymi przeżyciami w życiu: smutek, żal, złość… Lowen, który jest chyba najbardziej czytelnym autorem piszącym o tym, wskazał kilka typów zawieszenia emocji w ciele, które determinują kształt sylwetki ludzkiej oraz podatność na urazy, przeciążenia…(Aleksander Lowen, Duchowość Ciała).

Mieszając te informacje można wyciągnąć takie wnioski: kwestia rozciągania i uelastyczniania ciała ludzkiego jest nieco bardziej złożona, niż się wielu wydaje. Stąd trudność w:
1. dawaniu rad przez internet,

2. osiąganiu określonych (wymarzonych) efektów.

Weźmy pod lupę którąś z grup stawów i spróbujmy je uelastycznić (czy rozciągnąć, jak kto woli: nazywanie tego jest tu wyłącznie jakąś woltą lingwistyczną i niczym więcej, efekt końcowy jest najważniejszy).

Proponuję kolana. One same w sobie są stawami stricte więzadłowymi, więc nie ma tu mowy o rozciąganiu więzadeł. Ich nadelastyczność pociągnie za sobą niestabilność kolana a za tym – jego niewydolność, jako narządu podporowego i elementu łańcucha ruchu. Co decyduje o ich sprawności? Mięśnie je otaczające będące przekaźnikiem nampięć ze strony bioder. To kolana są tzw. „odbiorcami” od bioder, bolesność czy dysfunkcje kolan należy rozpatrywać w połączeniu z funkcją bioder (nie piszę celowo o stanie rtg, bo to wtórna sprawa). Co więc robić, by kolana dawały nam to, czego od nich oczekujemy, czyli stabilne podparcie i sprawność w ruchu? Praca nad mięśniami podkolanowymi, czworogłowym (wcale nie najważniejszy mięsień kolana) oraz mięśniami łydki, które stabilizują kolano od tyłu. Do każdego z ćwiczeń przewidziano pozycję rozciągową.

Przed każdym podejściem do rozciągania należy bezwzględnie (albo inaczej – warto): poobijać sobie delikatnie grupę mięśni, którą chcemy rozciągać, przemasować ją we własnym zakresie, jak kto umie i najważniejsze jest to, by podczas każdego z ćwiczeń swobodnie oddychać pozwalając mięśniom łapać dodatkowe milimetry rozciągalności przy wydechu. To wydech rozluźnia ciało.. to wydech upłynnia jego pracę. Warto o tym pomyśleć.

Nie wiem, na ile jest to czytelne, ale chciałem pokazać, jak złożone są to sprawy i jak łatwo narobić tu zamieszania. Najważniejsze, to słuchać swoich reakcji. Pozycje rozciągowe znajdą zainteresowaniu w każdym mądrzejszym podręczniku do stretchingu. Wspomnieć można tu jogę, pozycje relaksacyjne, medytacyjne.. wszystko jest do wzięcia, zależy, co komu odpowiada. W razie pytań – będę ciągnął temat.

kontakt: www.gajowiec.pl, gabinet@gajowiec.pl, tel. 0602 786 988

Ograniczenie czasu pracy gabinetu na okres 3-4 tyg.
Biegacz