Dlaczego nerw błędny jest jednym z ważniejszych nerwów człowieka?

Jak zwykle przy pisaniu artykułów z cyklu „dlaczego” wesprę się na podstawie anatomicznej dotyczącej wybranej struktury, przeanalizuję jej wybrane aspekty oraz spróbuję wskazać na jej wpływ na pracę organizmu.

Nerw błędny za wikipedią to:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Nerw_b%C5%82%C4%99dny

Jest to jeden z ważniejszych nerwów człowieka, gdyż:

– ruchowo zaopatruje mięśnie, dzięki którym możemy się odżywiać, 

– czuciowo struktury ucha oraz opony mózgowe tylnej części czaszki,

– parasympatycznie narządy wewnętrzne, kluczowe dla przeżycia.

Miejsca, z których nerw ten rozpoczyna swój bieg oraz jego przebieg, są czynnościowo niezwykle ważne. Nie bez powodu Natura wybrała sobie na jego miejsca początkowe choćby poziom wyrostków poprzecznych C1 i C2 tudzież rdzeń przedłużony, jedną ze starszych części układu nerwowego, określę ją – pierwotniejszą, nastawioną na automatyczność sterowania ciałem. Te najwyżej położone w szyi elementy są tymi, na które odruchowo najbardziej uważamy, gdyż są bliskie głowy. A tę chronimy w dość zdecydowany sposób przecież…

Przebieg nerwu błędnego pokazuje, na jak wielu poziomach nerw ten może ulegać wpływom swojego otoczenia oraz być drażniony do nieprawidłowości w swojej pracy.

Przykład: wyjście z czaszki poprzez otwór wielki jest pierwszym newralgicznym miejscem dla stanu nerwu. Wpływ ułożenia samej kości potylicznej z jego otworem lub/i połączenia potyliczno-kręgowego jest bezdyskusyjny. Pisałem już o tym w artykule DLACZEGO NIE WARTO NOSIĆ ZADARTEGO NOSA. Temat ten pojawia się również przy okazji kwestii bioder, które z tym piętrem układu ruchu mają bardziej, niż mocny związek.

Miejscem wielkiego przełomu jest także przepona, którą ten nerw przebija i ona, jako największa struktura poprzeczna ciała, potrafi wiele namieszać w jego stanie. 

Unerwienie serca choćby z tego nerwu wskazuje na jego życiową istotność. Podrażniony nerw błędny potrafi zdysharmonizować pracę serca, co następowo kończyć się może koniecznością konsultacji kardiologicznej. Bez wnikliwej analizy stanu nerwu błędnego, leczenie kardiologiczne może nie odnieść oczekiwanego skutku a wręcz stać się powodem kolejnych niepokojów związanych z nieprawidłowościami pracy serca.

Unerwienie parasympatyczne dla narządów klatki piersiowej wskazuje na jego istotność w utrzymaniu równowagi narządowej i najogólniej rozumianego zdrowia czy samopoczucia. Układy para i sympatyczny muszą znajdować się ze sobą w równowadze, by unikać przestymulowania którejkolwiek z funkcji a przez to rozregulowania funkcji tego czy innego organu.

Nierównowaga czynnościowa mięśni na przebiegu n. błędnego tudzież któregoś z narządów wymusza na ciele wysiłek kompensacji a co za tym idzie – niepotrzebne sięganie do rezerw. Przeciągające się stany nierównowagi wcześniej czy później wywołają dolegliwości odczuwane, jako mniej lub bardziej dokuczliwe schorzenia.

Dbajmy więc o stan szyi, o ciało, które winno funkcjonować w równowadze mięśniowej. To gwarantuje choćby nerwowi błędnemu względny spokój i dobre warunki pracy.

Po co człowiekowi rzepka w kolanie? / Why do we need knee patella?
Po co nam zdjęcia rtg? Why do we need x-ray pics?