blodef

O biodrach kilka słów

O biodrach kilka słów

Stawy biodrowe to duże stawy umieszczone w newralgicznym miejscu ciała. Przechodzi przez nie wiele osi warunkujących mechaniczną złożoność tych stawów. Stawy te łączą tułów z kończynami przenosząc wzajemne obciążenia poprzez kostny pierścień miednicy. O ich mechanicznej zdolności do przenoszenia obciążeń decydują: nienaruszone chrzęstne powierzchnie stawowe, płynność współpracy tzw. partnerów stawowych oraz więzadeł i mięśni otaczających staw. Biodro jest tzw. stawem mięśniowym, co oznacza, iż gwarantem jego podstawowej stabilności są właśnie mięśnie. One „napędzają” staw decydując wraz z aparatem mocnych więzadeł o swobodzie ruchów, ich zakresach oraz możliwościach siłowych kończyn, a co za tym idzie całego człowieka.

Dolegliwości stawów biodrowych są z reguły wynikiem kilku podstawowych przyczyn:
– urazów,
-nieprawidłowej pracy tkanek sterujących stawem (tzw. nierównowaga statyczna mięśni prowadząca najczęściej do zmian zwyrodnieniowych i ich przykrych konsekwencji – NAJCZĘŚCIEJ),
– tzw. przyczyn pozastawowych objawiających się dysfunkcją stawów biodrowych (głównie nieprawidłowy wzorzec dekompensacji emocjonalnej).
– wrodzone wady rozwojowe (np. stany podysplastyczne).

Staw biodrowy jest niezmiernie istotnym stawem organizmu ze względu na swoje położenie i funkcję. Jest elementem łączącym względnie sztywny pierścień miednicy z kończynami dolnymi przenosząc pomiędzy tymi elementami wzajemne naciski. Jest bardzo ruchomym w swojej naturze stawem pozwalającym na wykonywanie rozległych ruchów. Jest także rejonem wychwytującym i kumulującym określonego rodzaju stany emocjonalne (smutek, przygnębienie..)
Otoczony bardzo silnymi małymi mięśniami krótkimi skręcającymi, jak i pośrednio dużymi sterującymi pracą talerzy biodrowych narażany jest na różnorakie zmiany czynnościowe mogące ujawniać się konkretnymi stanami bólowymi w obszarze samego stawu, jak i poza nim.

Brak normy długości i elastyczności mięśni sterujących biodrem
Nieprawidłowe napięcie mięśni jest stanem, który wynika z niezachowania pełnej prawidłowej elastyczności i rozciągliwości mięśni sterujących stawem. Każdy staw, by zachować fizjologiczny zakres ruchu, a przez to wykorzystać swój potencjał ruchowy zaproponowany przez Naturę, musi być otoczony mięśniami elastycznymi i rozciągliwymi. Jeśli – wskutek zaniedbania, źle zaprogramowanych ćwiczeń czy wreszcie długotrwałej pracy w pozycji siedzącej – doprowadza się do przykurczów mięśni (zmniejszenie naturalnej długości i elastyczności) powoduje to w krótszym lub dłuższym czasie dolegliwość danego stawu lub jego współuczestnictwo w łańcuchu innych dolegliwości łącznie z powstawaniem zmian zwyrodnieniowych. Najprostszą terapią takich stanów są ćwiczenia szeroko rozumianego stretchingu mające na celu przywrócenie fizjologicznych norm długości i elastyczności mięśni. W trakcie tych ćwiczeń obserwuje się zwykle ustępowanie dolegliwości, nawet tych odległych od rozciąganych mięśni. Dla stawu biodrowego wspomaga się je tzw. pozycjami rozciągowymi w odpowiednio wykonywanych biernych siadach mających rozciągać także torebkę stawu biorącą udział w tworzeniu patologicznych wzorców napięć.

Pozastawowe przyczyny dolegliwości
Przyczyny pozastawowe bólu bioder są to takie reakcje, które mają swoje źródło poza danym stawem (nawet całkiem daleko) a ujawniające się w nim określonym zaburzeniem (ból, drętwienie, obrzęk stawu, ograniczenie jego ruchomości, subiektywna słabość stawu, zaburzenie czucia i inne łącznie z reakcjami wegetatywnymi wynikającymi z odruchowego połączenia tkanek narządu ruchu z organami wewnętrznymi). Stawy biodrowe są tzw. stawami odbiorcami-nadawcami, tzn., że mają zdolność wychwytywania napięć o różnym charakterze pochodzących zarówno ze sfery fizycznej, jak i psychicznej, jak i przesyłania ich do innych stawów, jak kolano czy stopa. Najczęstszym nadawcą bodźców przeciążeniowych dla biodra są: struktury miednicy, stawy krzyżowo-biodrowe i kręgosłup oraz sfera emocjonalności (smutek, wrażenie beznadziei, poniżenia..). Tam więc należy szukać powodów do bólu bioder. Nierozwiązany problem wadliwego funkcjonowania biodra może obić się dolegliwością struktur-odbiorców czyli organów miednicy mniejszej, stawy krzyżowo-biodrowe, kolana, stopy, jak i pośrednio poprzez układ wegetatywny głowa, szyja.

art. powstał na zamówienie portalu www.medserwis.pl

krótki komentarz:

Staw biodrowy jest w moim rozumieniu stawem o niezwykłej i nadal niedocenianej roli w całości funkcji ciała. Nie bez powodu określa się go Wielkim Lekarzem. Bardzo dużo dolegliwości, czasem pozornie nie powiązanych z biodrem, ustępuje właśnie po pracy z tym stawem. Zależność ta potrafi także zaskakiwać do dziś także mnie, który z podziwem przyglądam się odruchowości tego stawu i jego roli w ciele człowieka. Źle pracujący staw biodrowy to bardzo częste dolegliwości imitujące tzw rwę kulszową i mocno naciągane wielokrotnie diagnozy tejże z pozornie oczywistym podejrzanym kręgosłupem w roli głównej. Leczenie kręgosłupa (jakkolwiek rozumiane) nie przyniesie żadnej poprawy, bo leczy się po prostu nie to, co trzeba. Pacjenci wielokrotnie intuicyjnie wskazują na miejsce, z którego wychodzi ból w kierunku nogi, poddając tym samym pod wątpliwość sens diagnoz stawianych jedynie w oparciu o zdjęcia rtg a nie badanie czy nawet sensownie przeprowadzony wywiad. Leczenie w moim odczuciu nie powinno być kierowane na leczenie obrazu rtg, a żywego człowieka i jego dolegliwości, które uznaje za dokuczliwe. Dysfunkcje bioder to także bóle podbrzusza, u kobiet dysfunkcje czynnościowe związane z niepłodnością, bolesnym miesiączkowaniem, u mężczyzn zapalenia prostaty, u obu płci zaburzenia w pracy pęcherza, jelita grubego, dużo tego…

kontakt: www.gajowiec.pl, gabinet@gajowiec.pl, tel: 0602 786 988

Ból za uchem
Drętwienia rąk