Łza Kellera jako wsparcie diagnostyczne w terapii schorzeń bioder, miednicy i pochodnych

Nie wiem, czy ktokolwiek wspomina jeszcze o tym elemencie zdjęć rtg. Bardzo widocznym, bądź co bądź. I wiele mówiącym. O czym mowa i po co?

 

Obraz łzy Kellera tworzą następujące struktury kostne:

– ramię boczne to rzut warstwy korowej dna panewki biodra,

– ramię przyśrodkowe to rzut warstwy korowej ściany miednicy okolicy tylnego brzegu panewki biodra. 

Podsumowując: łza Kellera określa grubość ściany kostnej panewki biodra.

 

Łza Kellera w swojej grubości potrafi zmieniać się. Analizę jej ograniczę tu do dwóch podstawowych przykładów: 1. schorzeń ujawniających się zmianami zwyrodnieniowo-wytwórczymi stawu oraz 2. schorzeń reumatoidalnych (ogólnoukładowych chorób zapalnych). Łzy Kellera mają różny kształt w zależności oczywiście od typologii radiologicznej miednicy i bioder.

 

ad 1. Schorzenia czynnościowe lub strukturalne, które prowadzą do wytwarzania się zmian kostnych rejonu biodra (najogólniej określanych, jako zwyrodnienia) powodują poszerzanie się łzy Kellera. Dochodzi do tego często także zgięciowy przykurcz stawu, który pochyla ku przodowi talerz biodrowy. To natomiast ustawia struktury kostne bardziej k u promieniowi przechodzącemu przez kość. Ciekawą obserwacją jest łza w przypadku dysplazji bioder. Potrafi być niezwykle cienka, aczkolwiek kostnie wysycona bardzo mocno.

 

ad.2 Choroby reumatoidalne przebiegają zazwyczaj z zanikiem i niszczeniem struktur kostnych, co powoduje cieńczenie ścian panewek. Łza Kellera cieńczeje więc wręcz do zaniku. Daje to wyraźny obraz słabnięcia panewki, jako struktury podporowej narządu ruchu. Stanowi to w moim odczuciu niezwykle cenną wskazówkę podczas kwalifikacji do zabiegów operacyjnych z endoprotezoplastyką włącznie.

 

Oczywiście powyższe obserwacje nie są jedynymi i ostatecznymi. Zapewne wielu z czytających to ma swoje przemyślenia w kwestii tego aspektu analizy zdjęć rtg. Chciałbym zaprosić was więc do dyskusji i dzielenia się swoimi obserwacjami.

 

Obserwujmy łzy. One wiele mówią, jak to łzy 🙂

 

Najbliższa sobota
Nowe ceny na produkty Bioorganic