Dlaczego warto nosić plecak na brzuchu???

Jak bardzo „na wariata” brzmi tytuł tego artykułu – proszę o odrobinę cierpliwości, a wytłumaczę się z tej prowokacji. Liczę, że trafi ona do wielu z Was i wywoła do tablicy zastanowienie.

W kwestii noszenia przez dzieci tornistrów ważne są dwa podstawowe fakty: okres kostnienia kręgosłupa oraz zwyczajne prawa fizyki, a dokładnie rzecz biorąc – mechanika na poziomie dźwigni dwustronnej.

Kręgosłup w pełni kostnieje w okresie 17-23 lata, a więc na dzień dobry mamy „słabo”. Oczywiście – nie ma co podnosić krzyku, bo od zawsze ludzie aktywnie spędzając czas, obciążają swój narząd ruchu i nic tego nie zmieni. Można oczywiście zadawać sobie pytanie, czy w wieku 5ciu / 6ciu lat warto jest obciążać dzieci książkami, by tachały je na grzbietach i w imię czego to ma się odbywać. Niech każdy sobie odpowie sam.

Ale co z fizyką? Wyobraźmy sobie chłopa na jarmarku, który dźwiga worek ziemniaków na plecach? W którą stronę pochyli się jego ciało? I co się wydarzy, gdy ten sam worek weźmie do rąk, ale z przodu ciała?

Fizyki się nie okłamie. Ciężar wrzucony na plecy pochyla ciało, a nawet jeśli tego nie widać – wymusza naprężenie mięśni przodu ciała, a więc: brzucha, zginaczy biodra, a co najgorsze w moim rozumieniu higieny zdrowia – piersiowe wielkie i małe. To one napinane, spowodują wysuwanie się ramion do przodu, zaokrąglanie pleców i wysuwanie głowy ku przodowi. A stąd już krok do bólu pleców w odc piersiowym, bólów głowy, barków… czegoż nam więcej trzeba. Gdzie tu mowa o prawidłowej postawie? Wynikowo dostajemy pochylające się dziecko, które OCZYWIŚCIE należy zapisać na korektywę…

Wzięcie plecaka/tornistra – bo o tym mówimy – na klatkę (dosłownie i w przenośni) uruchamia całkowicie inny łańcuch mięśni: od tych, które stabilizują łopatkę na klatce piersiowej i cofają ją, przez mięśnie stabilizujące odcinek piersiowy (zazwyczaj słabszy od pozostałych), dziecko „łapie pion”, dając bodziec do pracy mięśniom stabilizującym biodra i kończyny dolne…same korzyści.

Tak więc może warto pójść nieco wbrew powszechnie przyjętemu stereotypowi i pozwolić dziecku nosić plecak/tornister na przodzie? Oczywiście – należy dobrać odpowiednio długość pasków, by było to w miarę wygodne. Ale warto – fizyki nie okłamiesz, a dziecku krzywdy zaoszczędzisz!!

 

Urazy w aikido
Oczy a biodra??? Biodra, a oczy???