blodef

Dlaczego hałas szkodzi?

Pomyślałem sobie, że warto napisać o tym, bo hałas jest tym czynnikiem, który wydaje się otaczać nas zewsząd i za wszelką cenę staramy się od niego uciekać w miejsca pełne ciszy.

Pamiętam zajęcia z fizykoterapii, które bardzo utkwiły mi w pamięci i mimo, że przepłynęło sporo czasu – kilka zjawisk zostało mi w pamięci. Między innymi działanie dźwięków na wodę. I to w moim odczuciu jest punktem stycznym kwestii hałasu (dźwięku) i funkcji ludzkich tkanek, których środowiskiem jest woda.

Demonstrowano nam działanie ultradźwieków, czyli tej części pasma dźwiękowego, które nie jest słyszalne ludzkim uchem. Glowica aplikatora była zanurzona w wodzie i urządzenie emitowało dźwięk, który rozchodził w się w wodzie w sposób nader widoczny: jako drgająca fala, wprowadzająca wodę w zamęt, jeśli tak można to opisać.

Idźmy teraz do hałasu. Docierające do nas dźwięki to cała gama fali od słyszalnej po niesłyszalną. Fala ta dociera do ludzkiego ciała, które na potrzeby opisu potraktujmy jako wór wypełniony płynem – wodą. Fala uderza w wodę i wywołuje w niej – no właśnie – niepokój, nieporządek, zamęt. Komórek w ludzkim ciele sa przecież miliony i w każdej z nich taka reakcja zachodzi pod wpływem uderzenia dźwięków. I w każdej z komórek dochodzi do zmącenia spokojnej tafli. Jeśli tyle nieporządku dzieje się jednocześnie w ciele – można sobie wyobrazić, jak bardzo potrzeba spokoju, by drżenia te wyciszyć i uspokoić ciało.

Dochodzi do tego czynnik natężenia dźwięku, ale to wydaje się byc zbyt jasne, by to tłumaczyć.

Ktoś zapyta: a co z muzyką, która uspokaja? Co z muzyką relaksacyjną? Co w hałasem naturalnym: wiatrem, deszczem, burzą nawet?

Myślę tak: muzyka pisana przez geniuszy tudzież układana dla relaksu, uwzględnia być może nauturalność częstotliwości dźwięków tudzież aplikowana jest ciszej. Mam wrażenie, iż geniusz wielkich kompozytorów czuł, co jest a co nie jest dobrymi dźwiękami. A muzyka natury? Ona jest mądra i zna swoje dźwięki. Układa je na tyle mądrze, by nie szkodzić.

Warto pamiętać o istocie dźwięków w zetknięciu z wodą włączając po raz kolejny radio, odtwarzacz czy telewizor. warto tez szukać spokoju w ciszy, ona uspokaja naszą wodę. A woda w nas, to my.

Dlaczego sztuczne stawy biodrowe się rozlatują???
Obserwacje śwąteczne